Neodim-Demir-Bor (NdFeB) Mıknatıs Kaplamaları

Kaplamasız:

Neodim mıknatıslar korozyandan korunmak için koruyucu bir kaplamaya ihtiyaç duyarlar. Atmosferdeki nem, kaplamasız bir NdFeB mıknatısı korozyana uğratmak için yeterlidir.

Nikel (NiCuNi) Kaplama:

Bu kaplama en yaygın kullanılan türdür ve azami çalışma sıcaklığı yaklaşık 220-240 °C’ye kadar çıkabilmektedir. Bu tür kaplama motorlar, üreteçler, tıbbi cihazlar, sensörler, otomotiv uygulamaları, tutucular (retention), ince film biriktirme (thin film deposition) işlemi ve pompalarda kullanılmaktadır.

Siyah Nikel Kaplama:

Bu kaplamanın özellikleri nikel kaplama ile aynıdır ancak mıknatısın parlamaması veya görsellik gereken uygulamalarda tercih edilmektedir.

Altın Kaplama:

Bu kaplama genellikle tıbbi uygulamalarda, özellikle insan vücudu ile temas eden yerler için uygundur. En yüksek çalışma sıcaklığı yaklaşık 200 °C olabilmektedir. Tıbbi uygulamalara ek olarak, mücevherat ve dekoratif amaçlarla da kullanılmaktadır.

Siyah Epoksi Kaplama:

Bu kaplama su ve tuza karşı çok iyi bir koruma sağlamaktadır. En yüksek çalışma sıcaklığı yaklaşık 150 °C’ye erişebilmektedir. Denizcilik uygulamaları, motorlar, sensörler ve otomotiv sektörlerinde yer bulabilmektedir.

Not: İngilizcesi Neodymium olan elementin Türkiye’deki ticari sitelerde ve konuşma dilinde ağırlıklı olarak “neodyum”, vikipedi’de ise “neodimyum” olarak kullanılmaktadır. Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde ise elementin adı “Neodim” olarak geçmektedir. Bu sebeple Neodim kullanmayı daha uygun buldum.

Kaynak

  • Hangzhou Vector Magnets Co., Ltd., “http://www.vectormagnets.com”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir