Evernote Kartvizitlerini Excel’e Aktarma

Evernote’un kartvizitleri otomatik olarak algılama özelliği bulunuyor. Bu özellik ile çok sayıda kartvizitin fotoğrafını çekerek notlara dönüştürmek mümkün. Üstelik kartlardaki bilgilerin büyük bir kısmını algılayabiliyor. Ancak bu bilgileri dışarı aktarmak istediğiniz zaman XML tabanlı kendi enex formatına veya HTML tabanlı dosyalar olarak elde edebiliyorsunuz. Araştırmalarım sonucu Evernote notlarını dışarı aktaran bir VBA makrosu buldum. Bunu özel olarak kartvizitleri dışarı aktaracak şekilde dönüştürdüm.

Kodu Git sayfasından indirebilirsiniz:

https://github.com/csezenoglu/EvernoteToExcel

Excel’de kullanmak için:

  1. Öncesinde Evernote üzerinde kartvizitlerin olduğu notları .enex formatında dışarı aktarmak gerekiyor.
  2. Excel sayfası açıkken Alt+F11 tuşlarına basarak VBA (Visual Basic for Applications) arayüzü açılır. (Seçeneklerden Geliştirici sekmesini etkinleştirirseniz oradan da VBA arayüzünü açabilirsiniz.)
  3. Daha sonra Github deposundan “EvernoteToExcel.vba” dosyası kullanılır.
  4. VBA arayüzünden “ReadBCNotesXML()” rutini de çalıştırılabilir veya Excel>Görünüm>Makrolar>Makroları Görüntüle seçiminden “ReadBCNotesXML()” makrosu çalıştırılarak da notların aktarımı yapılabilir.

Güncelleme (25.12.2019):

Eğer derleme yaparken hata alırsanız, VBA arayüzünden Tools>References>Microsoft HTML Object Library kütüphanesini seçmek gerekiyor. Yukarıdaki adımları anlatan bir de ekran görüntüsü paylaşıyorum.

Referanslar:

HtmlElement Class, https://msdn.microsoft.com/en-us/library/system.windows.forms.htmlelement(v=vs.110).aspx, (16.07.2018)

InStr Function, https://msdn.microsoft.com/en-us/vba/language-reference-vba/articles/instr-function, (16.07.2018)

Parse HTML in Excel VBA – Learn by parsing hacker news home page, https://codingislove.com/parse-html-in-excel-vba/, (16.07.2018)

Visual Basic Regular Expressions Object Tutorials, http://www.virtualsplat.com/tips/visual-basic-object.asp, (16.07.2018)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir